Hodnoty pána von und zu Gutenberg.

Autor: Miloš Kmety | 18.8.2020 o 10:07 | (upravené 18.8.2020 o 17:15) Karma článku: 4,21 | Prečítané:  470x

Postoj spoločnosti k plagiátorom je daný všeobecnou vzdelanosťou a kultúrou obyvateľov. Ich zástupcovia však nesmú mlčať.

Karl-Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester Buhl-Freiherr von und zu Guttenberg znie plné meno svojho času jedného zo špičkových politikov Nemecka s najvyššímí ambíciami. Jeho posledné funkčné zaradenie v rokoch 2009 až 2011 bolo spolkový minister obrany. Až do februára 2011, kedy sa verejnosť dozvedela o tom, že jeho doktorská práca obhájená na  Univerzite v Bayreuth, Nemecko v roku 2007 je plagiát.

Prvá reakcia znela - je to absurdné a obvinenie odmietam. Priznával iba drobné chyby a odmietal, že by si prácu nechal napísať niekým iným. Vec však pokračovala. Pod tlakom viacerých prominentných akademikov a akademickej obce a aktívnom prístupe univerzity bol doktorský titul dňa 23. februára 2011 pánovi von Gutenberg univerzitou odobratý. Univerzita zverejnila svoj nález a potvrdila, že boli porušené štandardy akademickej práce , v práci boli použité celé pasáže bez udania citácie pôvodného autora a najmä, že jednotlivé časti použitých textov boli modifikované s cieľom skryť ich pôvod.

Nepomohol ani jeho starobilý šlachtický pôvod ani príjemné vystupovanie.  Z verejného života sa musel stiahnuť.  Dňa 1.marca  2011 sa vzdal  postu ministra obrany, svojho mandátu v parlamente a všetkých politických funkcií. Následne iba sporadické správy udávali , že sa zdržuje v zahraničí a podniká ako investor a investičný poradca.

Na všeobecné prekvapenie však prišiel zaujímavý obrat. Pán von Gutenberg obhájil  titul PhD na University of Southampton, kde bol minulý týždeň riadne promovaný. Jeho práca je v angličtine a má 467 strán. Behom pár dní po zverejnení tejto správy v tlači bola jeho práca stiahnutá z web-u univerzity  viac ako 3 000 krát a nenašiel sa nikto, kto by v nej našiel niečo nekorektné.

Dožijeme sa niečoho podobného aj u nás?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump nikomu nechýbal, Biden je prezident

Biden nesľuboval, že Ameriku urobí znovu veľkou. Mal prosbu.


Už ste čítali?